Planetaryum Etkinliği

Yazar: meryem.soysaldi | Tarih: 24 Haziran 2022

Fen-Edebiyat Fakültesi / Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin YAVUZ'un önderliğinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencileriyle Planetaryum etkinliği gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlikte öncelikle üniversitemizde bulunan planetaryumun sunum ön salonunda, planetaryum ve gözlemevi tanıtılmıştır. Daha sonra öğrencilere yıldızların uzaklıkları ve ışık hızı kavramları anlatılarak, 7 metre çaplı küresel ekranın bulunduğu planetaryum bölümüne geçilmiştir. “Stellarium” adlı açık kaynaklı astronomi eğitim programı yardımıyla ve özel efektlerle sırasıyla gezegenler, yıldızlar, takım yıldızları, bulutsular, süpernovalar, galaksiler öğrencilere gösterilerek büyüklük ve uzaklıkları anlatılmıştır. Yön bulma ve gök taşı yağmuru, konularıda etkileşimli olarak anlatılmıştır. Sanal gökyüzü ortamında gökyüzü ve uzay sunumu yapılmıştır.
Bir sonraki sunumda , Evrendeki Vaha adlı belgesel izlenmiştir. Evrendeki Vaha adlı bu belgesel, bir su molekülünün içyapısından ve suyun canlılık için niçin önemli olduğunun anlatılmasıyla başlamaktadır. Sonra sırasıyla Dünya’mız, Güneş Sistemi, yıldızlar, galaksiler ve galaksi kümeleriyle birlikte gök cisimlerinin yapısı ve büyüklük kavramları anlatılmaktadır. Ardından Güneş Sistemi’ndeki her bir gezegene ve onların uydularına yolculuk yapılarak canlılığın olması için gerekli olan “su” aranmaktadır.
Son olarak , Dünyadan Evrene adlı belgesel izlenmiştir. Dünyadan Evrene adlı bu belgesel, izleyicileri yıldızların renkli doğum yerlerine, mezarlık alanlarına götürür ve Samanyolu’nun ötesinde, sayısız galaksinin hayal edilemez büyüklüğüne yolculuk yapar. Yol boyunca izleyiciler astronomi tarihi, teleskopun icadı ve günümüzün Evren'e daha derinlemesine bakmamızı sağlayan dev teleskoplar hakkında bilgi verir.

Belgesel gösterimlerinden sonra incelemelerin yapıldığı gözlem alanı ziyaret edilmiş, teleskop incelenmiş ve bilgi alınmıştır.